Fredag.
Ställde in allt. Tog mig hemåt genom ett kusligt Stockholm och stannade därefter hemma i soffan resten av kvällen.
Lördag:
Vaknade vid halv åtta, åt en mindre frukost (kan ej äta mycket innan långpass,vare sig cykling eller löpning) och vid niotiden drog jag, Anna och Karin ut till Vallentuna för en efterlängtad cykelpremiär.
Var ute i nästan 3h och jag njöt varenda sekund. 6,5 mil senare var jag hemma och gladde mig åt att jag a) inte hade smällt ut tänderna (igen) b) klarat mig undan utbrott på diverse kompetensbefriade bilister. c) tårna hade klarat sig från att förfrysa.
Väl hemma insåg jag att jag var sen. Ni som känner mig vet hur mycket jag stör mig på folk som är sena. Addera det med hundra så förstår ni nu hur jag själv känner mig när JAG är sen. Herregud, det kliar på kroppen bara jag tänker på det. Nåja, jag var i allafall jävligt stressad då jag 12:58 hoppade in i duschen och skulle befinna mig i Råsunda hos Louise på lunch 13:30. Men vad gör man i kriser? Man kör. No time for gnäll. 13:32 satt jag framför ett dukat bord och började lassa in bananpannkakor med blåbärsgrädde i foderluckan.
Sen åkte vi hem till oss för chill och grill med resten av gänget som kom förbi.
Söndag:
Planen var att springa ett lugnt pass på runt 15km ut mot Bromma. Fick ett infall, smsade Emelie om hon inte va sugen på att haka och vips – 20 min senare drog vi iväg från Kungsholmen ner mot söder. Ny rutt som slutligen blev 21km. Herrejäklar vilken grymt löppass vi fick till. Jag kände mig som en superstar. På riktigt. Som att ingenting var svårt nog. DEN känslan är träning för mig.
Väl hemma lagade jag protein bananpannkakor åt mig och C.
Sedan gick jag och drack kaffe med Pernilla på Mood, promenerade en sväng och gick därefter hem till Oscar och Xrisa på söndagsmiddag.
Bad Xrisa ta en outfitbild på mig på vägen till ICA. (Jeans ärvda från Mamma, Tröja från Åhlens, Kappa från Hong Kong, Skor HM. Solisar Tom Ford och väska Gucci)
Underskatta aldrig korv med bröd.
Hur jag alltid avslutar mina helger. Det stavas såklart: GODIS i mängder. Kommer aldrig kunna avstå helt från socker. Aldrig.
Hoppas ni hade en fin helg, trots allt. Puss!
0
2 svar till “Min helg i bilder”
Är så glad att du startat upp din blogg, du är grym! Vill du dela med dig av en vanlig matdag? Kanske en när du tränar innan jobbet och en när du tränar efter jobbet, om det skiljer sig åt vill säga.
Fasiken vad roligt att höra. Tack!
Ja, Alltså.. du är inte den enda som har efterfrågat ett sådant inlägg. Jag är lite kluven för jag vill ej att någon ska jämföra sig med mig, eller få några osunda tankar. Samtidigt så vill jag förmedla att mat är bra och man kan äta allt. Får se hur jag gör. 🙂