Äntligen. Det är så jag känner just nu, ä n t l i g e n. Jag tror aldrig jag har varit i behov av semester så mycket som jag är nu. För vet ni? Jag är så trött. Jag är så jädra jädra trött. Min energinivå är precis på gränsen och jag märker hur jag hushåller med den. Jag pratar inte mer än nödvändigt, mina rörelser är långsamma och jag låter mobilen ligga i fickan mer än vanligt. Och det är också så det kommer var under de kommande 2 veckorna. Det var längesen jag hade en lugnare period i mina sociala medier (förutom vid olyckan, men även då uppdaterade jag), så ska jag vara ärlig så minns jag knappt när jag hade en sådan period sist. Samtidigt är att dela med mig, skriva och fotografera något som gör mig väldigt gott. Kanske får jag feeling några dagar och uppdaterar mer, kanske kommer det vara radiotystnad i 2-3 dagar. Jag får se, jag tar det som det kommer. Men lugnare kommer det bli, det har det redan blivit. Jag har dock tidsinställt några inlägg åt er som kommer under mellandagarna. Bland annat lite mer om puls-zoner, träna efter borgskala och såklart: Årslistan.
Nu väntar en lång flygresa till Sri Lanka. Jag har 10 böcker, 3 filmer och ett par poddar sparade till denna resan. Det är dags för själen och sorgen att bearbetas. Jag är så redo för det. Kram på er, tycker om er.
0
0 comments
Hoppas du får en riktigt härlig ledighet och tid för återhämtning! Vi håller på och planerar en resa för just det, ÅTERHÄMTNING och VILA till i mars. Vi har dock inte bestämt vart vi ska resa ännu. Varför valde ni Sri Lanka? Förutom det fantastiska klimatet då ?. Ha en riktig God Jul och stort, stort Lycka till med ditt “nya liv”, ska bli spännande att fortsätta följa dig. Kram
Hej och tack, blir glad av att läsa din kommentar. 🙂
Vi valde Sri Lanka för att vi inte hade varit där innan och hört gott om det. Rätt och slätt. 🙂 Jag har rest runt i Indien innan och gillade det.
Kram och God Jul!
Ha en grym resa till Sri Lanka!
Tack, God Jul! 🙂
Koppla av, koppla ner och ta hand om dig!
Ha en fantastiskt skön ledighet och njut av allt. Vila upp dig och bara va så är du redo för 2019. Kram
God jul Joanna och ha en underbar resa!! Blir härligt att ladda batterierna! Känner mig som dig. Så jädra trött konstant. Nu väntar iallafall 11 dagar ledigt och jag ska bara slappa och hoppas få lite dagsljus!!
Känner exakt som dig energimässigt. När allt går i slow motion och orken att pusha sig på det sätt man är van vid inte finns på plats. Låter himla härligt och välbehövligt med Sri Lanka! Hoppas ni får det fantastiskt! Kram
Njut Joanna! Ha en helt underbar resa. Kram <3